Krásný den,
když mi přišla nabídka na recenzní výtisk od samotného autora, nemohla jsem říci ne. Do ruky se mi tedy dostalo sci-fi Zefkovo probuzení od českého spisovatele Marka Müllera. Knihu vydalo nakladatelství Klika a já jsem ji získala v rámci spolupráce.
oficiální popis:
Zefka nedávno vyhodili z vysoké školy a zajímají ho hlavně holky, pařby a úřad práce. Po jedné z prohýřených nocí se ale probouzí v Londýně ve 450 let vzdálené budoucnosti. Poslední, na co si z dřívějšího života vzpomíná je večírek, na kterém zkoušel sbalit krásnou zrzku… V kulisách utopického Londýna prožívá smutek ze ztráty všeho, co bylo dřív naprosto samozřejmé. Proč se to stalo? Proč právě Londýn? Proč rok 2452? A co ta zrzka? Je také v budoucnosti?
Jediná indicie vede do nepřátelské, totalitní země. Pátrání však brání nejen Zefkova nerozhodnost, ale i řada nástrah futuristického světa a zejména okouzlení půvabnou pečovatelkou.
Co nebo kdo může svérázného bohéma Zefka rozhoupat k nějaké akci?
moje hodnocení:
Josef Ševčík, kterému všichni ale říkají Zefek, je v roce 2002 mladý muž, který nezvládl vystudovat vysokou školu a jehož náplní jsou především večírky s kamarády, zábava, alkohol a tráva. Právě při těchto „bohulibých“ činnostech se s ním seznamujeme. Na večírku v jednom horském středisku sbalí mladou Mirku a po cestě zpět do horské chaty je zasype lavina. Zefek se probudí o neuvěřitelných 450 let později a zjistí, že svět je úplně jiný. Přežil díky dokonalému zamrazení a v budoucnosti to je už normální a lidé se díky tomu dožívají mnohem vyššího věku. Těm nově rozmrazeným se říká frinpové a mají speciální úřad NUPR, který jim pomáhá se adaptovat v novém světě.
Zefka čeká mnoho šokujících poznání, když objevuje všechny vymoženosti. Samozřejmě i politické systémy vypadají úplně jinak a všechny země jsou rozděleny d různých federací – Evropa, Asie, Amerika, Rusko. Někde fungují relativně demokraticky, např. Evropa, kde je i Zefek. Jiné jsou klasickými totalitními státy – samozřejmě, že je to Rusko:-D Jaké je Zefkovo ještě větší překvapení? Mirka žije, ale rozmrazili ji v Rusku. Zefek je odhodlaný ji získat, ale samozřejmě se to neobejde bez komplikací…
Když e sci-fi odehrává v nějakém jiném nebo novém světě, je vždy důležité, aby autor pořádně a logicky vysvětlil, jak to tam funguje. To se Marku Müllerovi opravdu povedlo a Federace Evropa v roce 2452 je popsaná pěkně barvitě a zároveň smysluplně. Bavily mě i Zefkovy eskapády a docela i chápu jeho touhu sejít se zase s Mirkou, i když ji ve starém životě znal jen pár hodin a nemohl si k ní vytvořit až tak pevné pouto (spíše je spojuje společný osud). Mirka mi naopak přišla tak trochu jako nedospělá blbka a ze všech kladných postav jsem ji měla nejméně ráda. Naštěstí se více objevovala až ve druhé půlce knihy, takže to zase tolik nenarušovala.
Kniha je rozdělená do kapitol, které odpovídají jednotlivým dnům a vše je napsané z pohledu Zefka, což je fajn pro orientaci v ději i čase. Román je dynamický, je tu hodně humorných prvků – Zefkovy vzpomínky na minulost a jeho problémy v novém světě. Zatímco Mirka zůstává pořád na hraně puberty a dospělosti, Zefkovi dovolil autor dospět a vyrůst v téměř zodpovědného mladého muže.
Za zaslání knihy ještě jednou děkuji samotnému autorovi a vy ji můžete sehnat zde. Máte rádi sci-fi? Jaké je vaše oblíbené? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Hani, musím říct, že ani ne. Před lety jsem přečetla sci-fi klasiku – Den trifidů, Dänikena, Bradburyho, ale nic novějšího jsem nečetla.
Přeji příjemný den. Helena
Ahoj Helenko,
já jsem taky přečetla takovou tu klasiku a pak z těch nových třeba Andyho Weira, ten mě hodně baví.
Ahoj, co se týká scifi, tak je to tak půl na půl, pár knížek se mi líbilo, ale ten zbytek ne, přiznávám, že tenhle žánr zas tak moc nevyhledávám.
Ahojky,
já taky nepřečetla nejvíce scifi, ale pár těch základních kousků ano.
Já jsem na tom jako Helena – sci-fi jsem četla před lety docela dost, ale postupně mne to nějak přešlo a teď už ji nečtu v podstatě vůbec.
Hezký den
Ahoj Stáni,
já ho čtu ráda, ale jen občas…