Přečteno: březen 2020

Krásný den,

jestli současná situace něčemu přeje, tak je to čtení knih. V březnu jsem se pěkně rozečetla a zvládla jsem hezkou sumu stránek. Mám tu zase zajímavou směsku, protože jsem se věnovala nejen oblíbeným romancím a detektivkám, ale likvidovala jsem i nasyslené zásoby z Vánoc a nějaké další resty.

Penelope Ward – Láska online

Tato současná romance je takový moderní příběh o Popelce. Tou je zde dívka, která s říká Montana a pracuje jako internetová porno přítelkyně (předvádí se přes webovou kameru za peníze). On je bohatý syn hollywoodské hvězdy, který se do ní zakoukal. Společně si začnou povídat a jejich vztah online pomalu přerůstá v lásku, jenže ona nemá úplně lehký život… Kniha se četla lehce, je to romantické, trochu sexy, nijak komplikované.

Jude Deveraux – Skvělá partie

Já prostě nevím, jak to Deveraux dělá, ale její romány jsou fakt úžasné a vždy v nich dovede vykreslit nějaké městečko tak, že byste tam prostě chtěli bydlet (už dávno miluji Edilean ve Virginii a teď se přidal i Summer Hill). Tato romance má i lehce detektivní zápletku (pro Deveraux je to typické) a představuje nám městečko u jezera, kde se obyvatelé dělí na ty jezerní a městské a mezi nimi je trochu rivalita. Přijede sem sympatický Nate Taggert (příběhy rodiny Montogmery – Taggert jsou nejlepší), který  je snoubencem roztomilé starostovy dcery. Jenže jeho nejlepší přítelkyní se ihned stane Terri, dcera správce jezera. Terri nemá ve městě moc dobrou pověst, i když je to skvělá dívka. A ty dva to k sobě samozřejmě táhne…

John Boyne – Chlapec na vrcholu hory

Celý příběh se odehrává těsně před druhou světovou válkou a poté i během ní. Hlavním hrdinou je malý chlapec Pierre, jehož maminka je Francouzka a otec byl Němec. osiří, dostane se do sirotčince a nakonec se ho ujme jeho mladá teta (sestra otce), která pracuje jako hospodyně na Berghofu. zde setkává s Hitlerem, ke kterému brzy začne vzhlížet. Celý román velmi dobře ukazuje, jak se dá dětská mysl ovlivnit. Čtenář tady může číst mezi řádky, protože ví, jaká zvěrstva byla spáchána. Kniha se mi četla dobře, lehce, John Boyne opravdu umí psát, ale dětský hrdina a druhá světová válka je hodně smutná a drsná kombinace…Jinak jestli jste četli jeho prvotinu Chlapec v pruhovaném pyžamu, najdete tu i odkaz na tuto knihu…

Audrey Carlan – Věčná vášeň

Docela jsem váhala, jestli si mám tuto romanci koupit. Četla jsem předchozí tetralogii Calendar Girl, která byla taková průměrná. Nakonec jsem si knihu vzala a jsem moc spokojená, protože mě dost bavila. Je to rozhodně erotický román, ale ten sex tu není tak dominantní jako v Calendar Girl. Gen je instruktorka jógy, stará se o dva mladší sourozence a ve volném čase stříhá lidi v garáži, aby utáhla provoz domu. Na její lekce se přihlásí i sportovec Trent a mezi nimi to opravdu jiskří. je to první díl série a musím říct, že se moc těším na další pokračování. Autorce se tady moc hezky povedlo vykreslit atraktivní prostředí hipsterské čtvrti (která se mi překvapivě líbila). Knihu bych třeba přirovnala k Jennifer Probst a její sérii Hledání.

Sabrina Jeffries – Jak se stát vévodkyní

Sabrina patří mezi moje oblíbené autorky historických romancí. Toto je začátek nové série, kde je docela komplikovaný rodokmen. Trochu se v tom ještě ztrácím, ale snad to bude s dalším příběhem lepší. Zase tu byly vtipné scény, romantika, detektivní zápletka… Bohatý vévoda Grey se seznámí se sestřenicí nevlastního bratra Beatrice a hned mezi nimi přeskočí jiskra. Ona ale není tak urozeného původu jako on, nikdy nebyla v Londýně… Přesto je to k sobě táhne, jenže situace se komplikuje vyšetřováním vraždy. Romance mě bavila, četlo se to dobře a jsou tam hezky rozehrané osudy dalších hrdinů, na které se opravdu těším.

Suzanne Enoch – Návrat na Vysočinu

S historickými romancemi odehrávajícími se v 19. století budeme ještě pokračovat. Návrat na Vysočinu je třetí díl skotských romancí od Suzanne Enoch. na tuto dvojici jsem čekala pěkně dlouho. Rowena se vrací zpět do Skotska a konečně už tak úpěnlivě nepronásleduje Lachlana. Jenže jemu se najednou stýská a uvědomuje si, že ji opravdu chce. Skotské romance mě moc baví, mám ráda Skotsko. Horalé jsou svérázní, kniha mě bavila a těším se na další díl.

Meghan Quinn – Jak randit se sestrou nejlepšího kamaráda

Na tuto romanci jsem se těšila, hodně mě zaujala, ale nakonec mi přišla docela průměrná a už jsem ji dala k prodeji. Bram už dlouho touží po mladší sestře nejlepšího kamaráda Julii. Ta je vědkyně a založila se seznamovací agenturu na principu vědy. Bram ji chce získat, a tak se tam přihlásí (a aby jeho nejlepší přítel a Juliin bratr neměl podezření, tváří se, že nechtěně prohrál sázku). postupně ji svádí, i když se ona brání. Přečetla jsem to rychle a celkem s chutí, ale nemám pocit, že bych si to ihned musela dát znovu (to u dobrých knížek mívám).

Teri Wilson – Úžasný pan Darcy

Pýcha a předsudek je moje oblíbená kniha a svérázná Elizabeth a upjatý pan Darcy jedna z mých nejoblíbenějších knižních dvojic. To jsou důvody, proč jsem se na tuto knihu tak těšila. Ve finále mě moc neokouzlila, s původní knihou nemá moc společného. Vše se odehrává v prostředí psích výstav, což teda není ani atraktivní a ani vtipné. Váhám, jestli mám jít do další knihy od této autorky…

Simona Ahrnstedtová – Nepřátelé a milenci, Oheň a voda, Žár a led

Rozhodla jsem se, že o této trilogii napíšu samostatnou recenzi, tak se máte na co těšit. Mně ty knihy moc bavily, jestli nad nimi váháte, kupte je.

Chris Carter – Zloba

Tento díl jsem omylem četla jako poslední v březnu, přeskočila jsem Hovor se smrtí a Galerii mrtvých. Nijak mi to ale nevadilo, protože na něj navazuje Nenávist, kterou jsem pak rovnou přečetla v dubnu. Teto díl je trochu jiný, protože vyšetřováníprobíhá v režii FBI, která si vyžádala ke spolupráci i našeho milovaného Roberta Huntera. Garcia zde vůbec není, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Celá kniha je psaná trochu jinak, autor se zde vrací do minulosti Roberta, ukazuje čtenáři jeho mladá léta. Jestli vám někdy ty vraždy přijdou hodně brutální, tak zde přichází neskutečná nemilosrdnost a chladnokrevnost… Je to s nenávistí jeden z nejlepších dílů série vůbec.

Chris Carter – Hovor se smrtí

V pořadí se jedná o osmou knihu série. Název je opravdu vystihující. Vrah zde přepadne svoji oběť a z jejího telefonu volá jejímu blízkému člověku. Ten pak nesmí zavěsit, dostane dvě otázky, na které musí odpovědět. Když odpoví špatně, je nucen sledovat, jak vrah nemilosrdně mučí a zabíjí. Opravdu velmi nemilosrdně a brutálně… zase mě to bavilo, Chris Carter píše opravdu čtivě, i když ty příběhy jsou hoooodně drsné.

Chris Carter – Galerie mrtvých

Jak jsem četla jednu detektivku za druhou, tak musím říci, že Galerie mrtvých mi přišla trochu slabší. Ale to trochu berte s rezervou. Když bych dala Zlobě 100%, tak Galerie jich bude mít 90%, to není úplně špatné. Tentokrát vrah pracuje velmi drsně, brutálně, ale oběti nijak nemučí, jen jim odebírá různé části těla…

Renáta Fučíková – Moliere & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech

Tuto knihu jsem dostala od rodičů na vlastní přání. Já mám klasiku ráda, klasicistní drama se mi líbí a je to i moje oblíbená látka pro výuku. Zde jsou nejznámější hry převyprávěny. Autorka je malířka, objevuje se tu tedy především komiksová adaptace. Je to moc pěkně udělané, myslím, že by to mohlo bavit  žáky (zrovna bychom klasicismus brali ve škole). Jinak zde převažují hry od Moliéra (Lakomec, Zdravý nemocný, Škola žen, Tartuffe).

C. F. Oliver – Atlas literárních míst

Toto je další literární libůstka pro nadšence do knih. Známé fantaskní světy jsou zde popsány a zakresleny do map. Popisy se mi moc líbí, ale docela mám problém s těmi ilustracemi, ty jsou docela ohavné…

Nora Roberts – Na hraně zákona

Opět se jedná o slabší knihu od Nory, která původně vyšla jako harlekýnka. Tentokrát se to odehrává v minulosti, konkrétně na konci 19. století v USA. Hlavní hrdinka je docela dost naivní trubka, která je vychovávaná ve městě. Nyní se rozhodne vrátit na západ ke svému otci, který ji krmil různými pohádkami. Když přijede, zjistí, že její otec zemřel a byl chudý. Rozhodne se ale zůstat a bojovat… Fakt mi to přišlo dost slabé, přitom ten příběh měl opravdu potenciál.

Rupert Fawcett – Plížením vpřed

Tato kniha je určena pro milovníky koček. jsou zde vtipné komiksy, kde jsou zobrazeny různé kočičí příběhy, nebo autor ukazuje to, jak vypadá reálný život s kočkou. Já mám doma dva kocoury a jednu kočku, rodiče jednoho kocoura, takže pro naši rodinu ideální kniha. Všechny čtyři šelmy jsem tam snadno našla… Je to vtipné, chytré, s hezkými ilustracemi. Ideální dárek pro všechny knihomoly.

Celkem tu mám 18 knih, což je paráda. Zlikvidovala jsem spoustu zásob, které se mi tu nahromadily od Vánoc. určitě bych vám doporučila knihy Chrise Cartera a pak tu trilogii od Simony Ahrnstedtové. Jaká kniha vás zaujala nejvíce? Máte rádi divadelní hry? Co jste naposledy přečetli vy? Napište mi:-)

Vaše Čičulka

PS: všechny fotky jsou jako vždy převzaty z databazeknih.cz

 

 

6 thoughts on “Přečteno: březen 2020

  1. Zuzka

    Ahoj, waaaw, 18 kníh… za mesiac…po prečítaní sa mi to ani nezdalo, priznám sa, že som ich potom prepočítala ;)… 18…to je inšpirácie… Asi trochu závidím, ale psssst;)
    No musím sa pochváliť, že v marci som aj ja prečítala jeden thriller Dievča v snehu a užila som si to, napriek tomu, že to nebol úplne 100% výber.
    Páčia sa mi knihy Chrisa Cartera, aj keď je trochu zvláštne povedať „páčia sa mi“ keďže sú dosť brutálne podľa všetkého. Nečítala som ani jednu, ale rada by som.

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      mně se to taky nezdálo, ale počítalo jsem to asi šestkrát a pořád to bylo 18. Rovnou ti řeknu, že duben bude ještě nadupanější. Dievče ve sněhu asi neznám (pokud to v češtině nemá jiný název). Chrise Cartera můžu jen doporučit. je to sice brutální, ale jsou to fakt skvělé detektivky. A oba detektivy se určitě zamiluješ, to jinak nejde.

  2. Sabina

    Haničko, opět super knížky. Jeffries a Enoch bych si také rada přečetla, ale od té druhé mam dost chaos v těch řadách.

    1. ciculka Post author

      Ahoj,
      někdy je to docela náročné se ve všech těch sériích orientovat. Já si myslím, že Enoch má tuto skotskou sérii lehce propojenou s tou předchozí skotskou sérií (zmiňují tam stejné postavy). Vždy, když se ztrácím, tak se mrknu na databazeknih.cz, kde si vyhledám, jaký díl jaké série to je:-)

  3. Stáňa

    Připomněla jsi mi, že jsem o Galerii mrtvých ještě nenapsala článek na blog. Manžel ji půjčil kolegovi a ještě ji nemám zpátky, takže by mi chyběly obvyklé fotky.
    Zloba byla první knížka od Cartera, kterou jsem četla, díky ní jsem si začala půjčovat i další. Jsem zvědavá, co budeš psát o Nenávisti ( o té už článek na blogu mám).
    Jinak jsi toho přečetla fakt hodně, kam se na tebe hrabu. Myslela jsem, že když budu doma na home-office, tak třeba budu víc číst. Ale houby – sedím u pracovního noťasu pomalu deset hodin denně a stíhám už tak akorát zlehka udržovat domácnost a večer přečíst pár blogů…

    1. ciculka Post author

      Ahoj, tak to se moc těším na tvoji recenzi. Nenávist jsem už stihla přečíst, takže o ní určitě brzy napíšu. Mě fascinuje, jak všichni říkají, že díky karanténě mají doma vše uklizené, vytříděné a co všechno stihli. Já mám akorát email plný úkolů od žáků. jediné, co jsem zvládla, je přečíst nějaké knihy, protože jako sova jsem zase začala chodit spát pěkně pozdě a nejraději čtu právě před spaním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *