Krásný den,
jestli má nějaká kniha v posledních týdnech opravdu pořádnou reklamu ve všech médiích, je to román Mělas to vědět od Jean Hanff Korelitz. Kniha vyšla původně už před lety, ale nakladatelství Cosmopolis připravilo nové vydání se speciální obálkou. Na té naleznete fotku Nicole Kidman a Hugha Granta, kteří ztvárňují hlavní postavy ve stejnojmenném seriálu, který momentálně představilo HBO GO. Já jsem knihu získala v rámci spolupráce.
oficiální popis:
Grace žije život, jaký si vysnila: má dokonalého manžela, dětského onkologa, báječného syna Harryho, krásný byt v New Yorku a vlastní terapeutickou praxi. Její idylický život a problémy ostatních, se kterými se setkává v práci, ji přimějí napsat knihu, ve které se snaží ženám napovědět, jak naslouchat mužům.
Týden před vydáním knihy se ale její život od základů změní: bezcitná vražda v jejím blízkém okolí, chybějící manžel a řetězec strašlivých událostí…
moje hodnocení:
Jakmile jsem tento titul uviděla v nabídce recenzních výtisků, věděla jsem, že si ho budu chtít přečíst. Reklama na mě samozřejmě velmi dobře zafungovala:-) Rovnou jsem si řekla, že si nejdříve přečtu knihu a poté se až vrhnu na seriál, kde jsou mí oblíbení herci. Seriálová obálka se mi líbí, obzvláště Hugha Granta mám totiž ráda.
Gracie a Jonatahan jsou už mnoho let manželé. Seznámili se při studiích na vysoké škole v New Yorku. Jonathan je úspěšný dětský onkolog, který je naprosto oddaný svým pacientům. Grace má vlastní praxi psychoterapeutky, specializuje se na partnerské problémy. Mají spolu moc hodného syna Henryho.
Grace odjakživa patřila mezi ty „lepší“ newyorské rodiny, které mají určitě společenské postavení a také jejich okolí má jistá očekávání, která se týkají např. výběru škol, vhodné módy, společenských kontaktů atd. I když je Grace rodilá Newyorčanka, celý život prožila v pár ulicích a svět mimo vlastně pořádně ani nezná. Kromě toho ji náš příběh zastihl právě ve chvíli, kdy jí vychází nová kniha Mělas to vědět – psychologická literatura pro ženy, které si vybírají špatné partnery, hned od počátku vztahu znají jejich negativní vlastnosti, ale podlehnou svým iluzím a ve vztahu pokračují. Když se pak zhroutí, jsou překvapené, že jejich muži jsou právě takoví, jak byli od počátku. Prostě to měly vědět…
Reardon je prestižní škola, kam lidé její vrstvy dávají studovat své ratolesti. Vlastně i sama Grace tuto instituci kdysi navštěvovala. Teď sem samozřejmě posílá syna Henryho a jako správná uvědomělá matka působí v místním dobročinném výboru. Zde se poprvé setkává s Malagou Alvézovou, matkou dalšího žáka Reardonu. Tato cizinka neumí pořádně anglicky, klidně kojí na veřejnosti a je očividné, že nepochází z nijak movitého prostředí. Pro Grace je to pomalu kulturní šok, není zvyklá na to, že by se cizí ženy před ní klidně odhalily a nijak jim to nevadilo.
Po dobročinné benefici se ale vše změní. Malaga je nalezena mrtvá a za Grace neustále chodí policie a vyšetřuje vraždu. Grace vůbec nechápe, proč pořád obtěžují právě ji, a co je horší, vůbec neví, kde se nachází její manžel Jonathan. Trvá ji velmi dlouho, než pochopí, proč policie vyšetřuje právě její dokonalou rodinku. A pak už se hroutí jedna iluze za druhou…
Kniha je celá vyprávěna z pohledu Grace a je to psáno v er formě, což mě docela překvapilo. Myslím, že ich forma by se zde vysloveně nabízela. Kapitoly jsou zde docela dlouhé a vše je psáno celkem drobným písmem, takže i já „velkočtenář“ jsem se textem prokousávala několik dnů (taky za to trochu může čtvrtletí, kdy jsem dlouho do noci opravovala práce žáků).
Řekla bych, že zápletka není nijak originální, ale rozhodně by měla fungovat. Autorka tady pracuje s paradoxem – Grace má podle sebe ideální vztah, manželství, rodinu. Je přesvědčená, že vše funguje velmi dobře. Proto se cítí oprávněná k tomu, aby napsala příručku pro ženy o dokonalém vztahu. Jenže její manželství má do perfektního opravdu daleko. Asi vám už došlo, kdo je tady hlavním viníkem. Čtenáři je vše jasné od začátku, jenom Grace je úplně mimo ještě na straně 200.
Na postavě Grace stojí celá kniha a to je asi i její největší problém. I když Grace samozřejmě není nijak záporná, k srdci vám prostě nepřiroste. Vlastně jsem pro ni neměla moc pochopení, vadilo mi, jak byla naivní až vysloveně hloupá a slepá ke svému okolí. Když postupně odhalovala, co její manžel způsobil, pořád měla tendenci ho různě obhajovat a nechtěla si vůbec připustit, že už od začátku tam bylo něco špatně (měla to vědět, ta naše Grace).
Prvním dvě stě stran pro mě bylo opravdu krušných a vůbec jsem se nemohla začíst. Pak se to o dost zlepšilo a vše odsýpalo mnohem rychleji a taky mě to více bavilo. Styl psaní autorky mi hodně připomíná Liane Moriarty, takže pokud je to vaše oblíbená spisovatelka, tak tato kniha by vám mohla sedět.
Není zde žádný veliký finální zvrat, neobjeví se žádní další podezřelí. Prostě se čeká na to, kdy konečně dojde Grace, že její manžel je psychopat a že jí celý život o všem lhal a manipuloval s ní. Rozhodně bych ani při velmi divoké fantazii neoznačila tento spíše psychologický román za thriller.
Jediná vysloveně kladná postava celé knihy je syn Henry. Ten mi byl sympatický a přijde mi, že můj šedesátiletý taťka by si s ním taky rozuměl:-) Z toho je vám asi jasné, že přemoudřelý dvanáctiletý chlapec, který nedělá žádné chyby a vůbec netrpí pubertou, je docela nereálný charakter…
Docela dost mě překvapilo, jak často je zde zmiňovaná židovská problematika. Očividně se s tím Spojené státy ještě pořád nevyrovnaly. Jasné rasistické a xenofobní předsudky vůči Malaze jsou vám asi naprosto jasné…
Řekněme si to na rovinu – na začátku knihy jsem byla z příběhu opravdu docela dost zoufalá a je možné, že kdyby to nebyl recenzní výtisk, asi bych ji odložila. Pak se to naštěstí zlomilo a už se mi příběh líbil. Nejvíce oceňuji právě tu práci s paradoxem knihy a života hlavní hrdinky. Přijde mi to jako velmi zajímavá myšlenka a vlastně musím docela souhlasit s tím, co Gracie ve své knize tvrdí.
Za zaslání knihy ještě jednou děkuji nakladatelství Cosmopolis a vy ji seženete na stránkách Grady. Máte rádi knihy Liane Moriarty? Zaujala vás reklama na tento román a na stejnojmenný seriál? Plánujete se na něj dívat? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
Chystám se na seriál na HBO. Čtu samou chválu, Nicole Kidman byl skvělá už v Sedmilhářkách. tak uvidíme. Občas se stane, že ne úplně top román dovedou scénáristé vybrousit do diamantu.
Haničko, měj hezký den, Helena
Ahoj Helenko,
taky se na seriál chystám, ale možná se k němu dostanu až o Vánocích, protože teď je to zase mazec, jak se maturanti vrátili do školy a zbytek jede distančně. Někdy jsou seriály lepší, třeba Sedmilhářky mi přišly lepší jako seriál:-)
Ahoj, taky jsem neunikla té reklamě a knížku si chci koupit a samozřejmě se chystám i na seriál, Nicole Kidman a Hugha Granta můžu, tak už se na oboje moc těším:-)
Ahoj,
taky se na seriál moc těším, už abych na to měla čas:-)
O seriálu jsem neslyšela, ale tvoje recenze mě celkem zaujala 🙂 Někdy je těžké se v knížce prokousat přes začátek, když se knížka dost špatně čte, ale je super, že nakonec se ti knížka líbila. Jde vidět, že i grafik si pěkně pohrál s obálkou knížky, moc hezké
Ahoj,
někdy jsou ty začátky těžké. Zrovna jsem dneska odložila jednu knihu, je hodně depresivní, teď na ni nemám náladu. Asi si vyberu nějakou romanci z té hromady nepřečtených knih, co tu mám:-)Obálka je povedená, na ten seriál jsem hodně zvědavá.
Vypadá to jako příběh „kovářovic kobyly, co chodí bosa“ :). Kdybych na něj narazila v knihovně, tak bych si ho přečetla, ale k aktivnímu vyhledání nebo nákupu tvá recenze úplně nevybízí :), I když já tedy dočtu skoro všechno 😀
Ahoj,
já jsem si říkala, jestli jsem na tu knihu nebyla až moc přísná, četla jsem ji totiž, když jsem byla hodně unavená. Ale ne, stojím si za tím názorem – první půlka mě moc nebavila, pak to bylo dobré. Myslím si, že by seriál mohl být ale lepší:-)