Krásný den,
v dubnu jsem přečetla fakt hromadu knih a je to tedy pořádná směska. Vyšlo hodně novinek a taky čtu nějaké věci do práce, takže tu budete mít i nějakou povinnou četbu:-)
Cormac McCarthy – Cesta
Fakt doufám, že tuto knihu už zase nebudu několik let muset číst, protože je to fakt depka. Po více nespecifikované apokalypse se seznamuje se synem a jeho otcem. Putují krajinou, snaží se přežít a dostat se na jih, kde doufají, že někdo přežil a že je tam více jídla. Otec si je vědom toho, že umírá a moc času už nemá, a tak opravdu spěchají… Ačkoliv jsem knihu přečetla fakt rychle, tak se mi tedy pořádně vryla do paměti…
Fred Uhlman – Opětné spojení
Kraťounká novela se nás zavádí do Německa těsně před druhou světovou válkou. Hlavní hrdina je student, je velmi přemýšlivý a celkem osamělý. Jednou se seznámí a spřátelí s novým spolužákem Konradinen. zažívají různá dobrodružství a jsou šťastní, jenže válka je už skoro tady a jeden z nich má židovský původ… Další dost depresivní kniha, sice ne tolik jako cesta, ale člověk si opět uvědomí, jak válka a nacismus ničil životy.
Jude Deveraux – Splněné sny
Konečně jsem dočkala nové knihy od mé oblíbené Jude DEveraux. Seznamuje se se tu s nějakými novými postavami, ale jsou tu už známí Kit a Olivie. Kniha navozuje na předešlé romány, ale není nutné je mít také přečtené. I když to bylo na začátku dost vtipné (v duchu Jude Deveraux), tak druhá polovina je hodně dojemná a docela jsem i brečela. Hlavní hrdinky zde dostanou šanci změnit svůj život a získat to, po čem nejvíce touží.
Emil Hakl – O rodičích a dětech
Další povinná četba. Myslím, že tato kniha byla i zfilmovaná. je to opět dojemný příběh o vztahu mezi synem a jeho otcem (což tedy název dost naznačuje). Dost mi vadilo, jak je to napsané nespisovně a někdy až hodně vulgárně. Kniha nemá nějaký výrazný děj, je to spíš povídání mezi synem a otcem a mapování myšlenek vypravěče (syna).
Christina Lauren – Božský
Četla jsem tento román už několikrát a je moc příjemný. Líbí se mi hlavní hrdinka svěží Pippa. Také oceňuji, že se sem vrátili i postavy z předchozích románů a celá série se zde uzavírá. Zase jsem se dost nasmálo, jsou tu i lechtivé scény, prostě příjemná odddechovka.
Linda Howard – Rodinná pouta
I když tato kniha vyšla jako harlekýnka, je to spíš thriller s romantickou zápletkou. Obsahuje dva příběhy, které mapují Zanea a Chance MacKenzieovi. Zane se s Barrie seznamuje, když ji zachrání, protože ji unesli. Chance chce využít Sunny, aby se dostal k jejímu mafiánskému otci. Oba příběhy se četli velmi dobře, je tam důraz na tu akční část.
Linda Howard – Líbej mě, když spím
Upřímně řečeno, myslela jsem si, že jsem si do čtečky nahrála jinou knihu od LH, ale nijak mi to nevadí. Tento špionážní román jsem nečetla už několik let, takže je to skoro jako bych ho četla poprvé:-) Lily je agentka CIA, přišla o lidi, kteří ji byli blízcí, a tak se rozhodla pomstít. Lucas je také agentem CIA a poslali ho, aby Lily zlikvidoval. Příběh je velmi napínavý, situace jsou velmi nebezpečné a kniha se čte rychle.
Richard Sklář – Morgenland
O této knize jsem vám napsala už recenzi, takže si ji můžete na blogu přečíst. Moc se mi nelíbila, nějak jsem jí nemohla prokousat. Byla jsem z toho příběhu hodně smutná, no, mrkněte se do článku:-)
Robert Bryndza – Smrtící tajnosti
Skvělá detektivka, na kterou se těšilo spoustu lidí. Jsem ráda, že si RB zachovává vysokou úroveň i u šesté knihy. Tentokrát jsem netušila, kdo je vrah, téměř do samého konce, což je super. Opět je na blogu samostatná recenze, tak se můžete podívat tam:-)
Rachel Joyce – Obchodník s hudbou
Kniha mě zaujala svojí anotací, a tak jsem se domluvila v rámci spolupráce na zaslání. Četla se mi fakt dobře, líbily se mi pasáže, které se týkaly konkrétních skladeb a interpretů. Je to takový příběh, který pohladí u srdce. Na blogu je opět recenze, takže se na více informací podívejte tam:-)
Suzanne Enoch – Můj skotský hrdina
Novinka od Suzanne Enoch mi udělala radost. Historická romance z 19. století ze Skotska není zase tak typická. Skotsko jako prostředí se využívá spíše pro středověké romány, ale toto je příjemná změna. Je to také druhý díl série. Marjorie je sestra Lattimera z předchozího románu. Vydává se za svým bratrem na sever a při tom padne do zajetí sousedního klanu, který je nepřítelem jejího bratra. Graeme je vůdce klanu a jeho bratři unesli bez jeho vědomí Marjorii. On nyní vymýšlí, co s nečekanou zajatkyní udělá… Kniha byla příjemná, hlavní hrdinové byli fajn a vše se četlo moc dobře.
Rachel Van Dyken – Pravidla dohazovačů
Baronet přišel s několika novými autorkami a já jsem se rozhodla dát jim šanci. Rachel van Dyken je jednou z nich. Pravidla dohazovačů se odehrávají na americké vysoké škole, což se mi jako prostředí opravdu nelíbí. Asi bych ocenila, kdyby to bylo nějaké obyčejné městské prostředí a jim by bylo třeba kolem třiceti, toto mi přišlo přehnané. Jinak se mi první román této autorky líbil, bavily mě hlavně pasáže, kde dával hlavní hrdina Hunter rady ostatním dívkám.
Nora Roberts – Když přijde soumrak
Tady mě Nora Roberts dost překvapila, protože opravdu velmi dobře popsala člověka, kterého někdo psychicky naprosto zničí. Máme tu dvě časové linie, v té první je Alice unesena a mnoho let je vězněna, týrána a ponižována Pánem. V druhé linii, která je v současnosti, se seznamuje s Bodine, neteří Alice. Vede společně se svojí rodinou prospěšný podnik. Jenže najednou se tu začne brutálně vraždit. A pak se najednou objeví Alice… I když to byl pořádný tlouštík, tak jsem ji přečetla za večer, fakt se mi to moc líbilo. Je to hodně detektivní, ale samozřejmě je tu i romantická linka.
J. W. Goethe – Utrpení mladého Werthera
Utrpení mladého Werthera bylo opravdu utrpení. Werther je mladý muž z dobré rodiny, který se zamiluje beznadějně a velmi vášnivě do krásné Lotty. Tato láska je jednostranná a spěje k tragickému konci. vše je psáno v dopisech a je tam přesně vidět vnitřní svět hlavního hrdiny.
Josef Škvorecký – Zbabělci
Povinná četba je tu zase… myslím, že knihu bude asi většina znát, ale pro jistotu… Hlavní hrdina se jmenuje Danny Smiřický, je to mladý student, který žije v Kostelci. Celý příběh se odehrává na konci války a ukazuje, jak se s osvobozováním vyrovnávaly různé generace. Upřímně řečeno, se mi kniha nelíbila. vadilo mi, jak je napsaná (ta nespisovná a vulgární čeština mi fakt vadí). Nevím, jestli se mi bude chtít číst další pokračování. Ale abych napsala i něco kladného, tak bych řekla, že se autorovi povedlo celkem věrohodně zachytit tuto dobu.
Kristan Higgins – Ve tvých snech
Jedná se o pokračování série z vinařství Modrá volavka. Jack Holland je sympaťák, je hodný, vstřícný,všem pomůže, ještě k tomu je pěkný a pracuje jako vinař. Emmaline je policistka, je dost nesmělá a její bývalý přítel se s ní dost ošklivě rozešel a ještě ji ztrapnil na veřejnosti. A teď se ten bídák Kevin žení a Emmaline pozval na svatbu. Jack souhlasí s tím, že ji bude doprovázet, protože sám své vnitřní démony, o kterých ostatní neví…Tento příběh byl určitě nejdojemnější z celé série, moc se mi líbil a musela jsem ho hned přečíst:-)
Emma Zelic – Tiché zlo
Tuto detektivku jsem dostala také v rámci spolupráce a brala jsem si ji s sebou do Brna, kam jsem jela na konci dubna. Ačkoliv jsem z oslavy, kvůli které jsem tam byla, vrátila asi v půl dvanácté, musela jsem ji prostě ještě ten večer dočíst. Příběh se odehrává v Austrálii a hlavní hrdina Caleb je hluchý. Jeho bývalá žena je aboriginka, což je hodně neotřelé. I když tam není moc prostoru pro tradice původního obyvatelstva, nějaké odkazy tu najdete, což dělá příběh ještě originálnější. Více v recenzi na blogu:-)
Sara Orwigová – série Odstupné za lásku
Tato série má v sobě tři knihy – Svatba, nebo nic; Pozvání na víkend a Odhalená tajemství. Já jsem právě tu první z nich dostala od kolegyně, která ji koupila v knihovně v rámci vyřazených knih. Když jsem už přečetla tu první, sehnala jsem si i další dva díly, abych to měla kompletní. Jsou to harlekýnky, četla jsem je především v ty chvíle, kdy jsem měla za sebou nějakou depresivní knihu a potřebovala jsem nějaký oddech. Jedná se o příběhy tří sourozenců, kteří hledají lásku. Upřímně řečeno, nejsou to nějaké vrcholy harlekýnek, to tam mám raději jiné příběhy…Ale na těch dvacet minut je to pohoda:-)
Robert Merle – Smrt je mým řemeslem
Jedná se asi o nejznámější knihu od tohoto autora. Předlohou pro hlavního hrdinu Rudolfa Langa byl Rudolf Höss, muž, který přišel s vizí spalovacích komor v koncentračním táboře Osvětim (byl velitelem Osvětimi). Je vám asi jasné, že to není veselé čtení, ale kniha je napsaná velmi dobře, čte se rychle, z příběhu naprosto mrazí…
Alice Clayton – Hřebec
Očividně se jedná o můj nejoblíbenější díl této série, protože ho jednoznačně čtu nejčastěji. Je to taková rychlovka, knížka je celkem krátká, svižně napsaná a vtipná. Jsou mi sympatičtí oba hrdinové, takže je to ideální oddechovka:-)
Yvonne Lindsayová – Cesty osudu
Jelikož jsem přečetla docela dost depresivních knih, musela jsem se zase uklidňovat i něčím naprosto bezstarostným, co se hned přečte. Většinou jsem sáhla po nějaké harlekýnce, které mi přinesla kolegyně z knihovny. Tato měla celkem jednoduchou zápletku. Lana až po smrti manžela zjistila, že jí byl nevěrný a prošustroval všechny její peníze. Rafael je bratr oné milenky a chce se na Laně pomstít. Četlo se to dobře, příběh byl na harlekýnky celkem průměrný, znovu do něj asi nepůjdu.
Emilie Roseová – Najatá manželka
Adam potřeboval manželku a jeho účetní Lauryn mu přišla jako ideální kandidátka. Ona manželství rozhodně nechce, ale touží po něčem jiném. Tento příběh jsem už jednou četla a přišel mi i tenkrát docela dost slabý což je škoda, protože Emilie Roseová patří mezi ty lepší autorky těchto braků:-) Tato série Rodinné imperium je celkem povedená (až na tento díl).
Meagan McKinneyová – Malé tajemství
Honor a Mark spolu měli kdysi aférku, ona otěhotněla a on se odstěhoval a o dceři se nikdy nedozvěděl. Nyní je zpět a osud je zase zavál k sobě. Příběh má i detektivní zápletku, která je hodně slabá, stejně jako ta knížka. Je to škoda, autorka totiž píše i historické romance, které se mi vždy líbily.
Myslím, že 25 kousků je hodně solidní číslo, které se mi už dlouho nepovedlo:-) Květen určitě tak plodný nebude, zase se tu plácám v jedné knize a ne a ne ji dočíst… Co jste naposledy přečetli Vy? Co byste mi určitě doporučili? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
- všechny fotky jsou opět převzaty z www.databazeknih.cz
Určitě bych doporučila Petera Maye – romány situované na ostrov Lewis – Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Ostatně – asi jsi četla recenze u mne na blogu.
Obdivuji, kolik toho přečteš – já stíhám tak dvě, tři knížky do měsíce. Z tvé přehlídky bych si asi vybrala Bryndzu – ještě jsem od něj nic nečetla a recenze má dobré.
Ahojky, Peter May mě zaujal už z tvých recenzí, takže na Skálu už mám v knihovně rezervaci a čekám, až ji vrátí. Myslím si, že Bryndza se ti bude opravdu líbit. Teď jsem si v knihovně půjčila nějakou další detektivku, kterou neznám, tak jsem moc zvědavá:-)
Z Merleho si pamatuju tu scénu, kde se Lang hádá se svojí ženou. Ta se ho zeptá, jestli by zabil i jejich děti, pokud by mu to „Vůdce“ přikázal. A on řekne, že ano… Knihu jsem četla na gymplu, ale tahle scéna na mě zapůsobila tak, že si ji stále pamatuju.
Jinak z těch „lehce depresivních“ můžu doporučit Vyhnání Gerty Schnirch od Tučkové. Teď to čtu na Honzovo doporučení a je to síla. Jsem v cca půlce a na jednu stranu se těším, až to dočtu, a zároveň se na to netěším 🙂 Ten román člověka opravdu dostane.
Ahoj Leni, taky jsem to četla na gymplu a je fakt, že tato scéna mi také utkvěla. Vyhnání znám, máme ho taky na seznamu maturitní četby. Četla jsi Žítkovské bohyně? Také jsou dobré, ale je fakt, že ani jedna kniha není nijak pozitivní… Jinak bych ti určitě doporučila i Alenu Mornštajnovou.
Jo, tak to je dost slušná úroda. 🙂 Koukám, že ses také ponořila do Cosmopolis. Mají výborné knihy, jen škoda, že nemám na čtení víc času. Trochu ti závidím, jak dokážeš fungovat, i když čteš do noci. Já jsem nepoužitelná, i když zhasínám kolem půl dvanácté. 😀
Jinak hodně mě láká ta série od Enoch, už jsem koukala po prvním dílu. Mám ho jako e.-knihu, ale kdy se k ní dostanu, to je otázka. Co se týká Harlequinek, také jsem si teď nějaké donesla od tchýňky. Čas od času – hlavně v létě – je nutně potřebuju číst. 😀 Až trochu zdolám tu hromadu recenzáků, vrhnu se na ně. 🙂
Zdraví Sabi z Knižní kavárny
http://www.kniznikavarna.eu
Ahojky,
od nového roku se snažím chodit spaát mezi desátou a jedenáctou, protože jsem byla už hodně unavená a nevyspalá. Ale naučila jsem se nosit všude s sebou knížku, abych četla vždy, když mi vybyde i jen pět minut:-) Taky bych ráda četla jen můj vlastní výběr, ale mám tu hromadu knih k maturitě, které si chci znovu přečíst, než z nich budu zkoušet:-) Tak uvidíme…