Krásný den,
zkusím do toho troch šplápnout a opravdu psát pravidelné přehledy přečtených knih za jednotlivé měsíce:-) Tak uvidíme, jak mi to půjde.
Sally MacKenzie – Jak odolat markýzovi
V této knize se opět dostáváme do Domu pro svobodné dámy, o který je veliký zájem. Tentokrát by se do něj ráda dostala slečna Anne Davenportová, která je ale neodbytně přitahována k markýzovi z Haywoodu. Pěkně to mezi nimi jiskří, příběh má švih a přímo navazuje na předchozí díl. Taky se mi moc líbí jedna kočka…:-)
Jennifer Crusie – Vsaď se
Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou si pravidelně vozím na cesty, a vím, že se u čtení budu dobře bavit. Sedí mi ten humor, líbí se mi romantická zápletka a hlavní hrdinové mi jsou sympatičtí. Jestli jste ji ještě nečetli a máte rádi současné romance, určitě ji vyzkoušejte.
Nora Roberts – Stále v tvém stínu
Tentokrát to není nějaká romance, ale pořádný thriller, který se čte jedním dechem. Hodně se mi líbila část, která se týkala renovace domu, celkově stěhování do nového městečka a hlavně focení. Určitým způsobem mi to připomínalo Alice Clayton a jejího Hřebce. Záporáka jsem odhalila celkem brzy, ale nijak mi to nevadilo.
Nora Roberts – Výhodný obchod
Tato kniha ukrývá hned dva příběhy, které vyšly už dříve jako harlekýnky. Je to celkem znám na příběhu, protože hlavní hrdinka používá třeba diskety (jako já si je ještě pamatuji, ale nejsem si jistá jak ostatní). První z nich je o ambiciozní novinářce, která chce udělat rozhovor s tajemný spisovatelem. Tento příběh byl takový průměrný, ale četl se rychle. Druhý byl o umělcích a padělcích, měl lehce kriminální zápletku, ale moc mě nebavil.
Audrey Carlan – Calendar girl (4 knihy)
Na tuto sérii připravuji samostatnou recenzi. Musím říci, že mě to docela překvapilo, a to mile. Myslela jsem, že to bude hlavně o sexu, ale já si z té knihy nejvíce pamatuji asi toto poselství – přátelé jsou rodina, kterou si sami vybíráme:-)
David Lagercrantz – Dívka v pavoučí síti
Série Milenium je moje oblíbená, takže je celkem jasné, že jsem si musela pořídit i další dva díly, které ale napsal David Lagercrantz. Tento díl je taky hodně ponurý a dostáváme se zase o něco blíž k Lisbet a jejímu dětství. Vše je propojeno zase politickými a finančními skandály. Příběh je hodně ponurý, ale také neskutečně dynamický. Určitě doporučuji.
David Lagercrantz – Muž, který hledal svůj stín
Pátý příběh s Lisbeth, který začíná ve vězení, kam se Lisbeth dostala po událostech z předchozího dílu. Opět se setkáváme se všemi známými (třeba Michaelem Blomkvistem), ale bohužel ne všichni se dožijí konce knihy (ano, pravděpodobně budete brečet, jedna osoba blízká Lisbeth zemře). Ale překvapivě mi tento díl přijde jinak relativně pozitivní, některé postavy budou opravdu šťastné. Každopádně jsem byla docela dost znechucená z historických faktů, která jsou zde zpracovány, např. otázka rasové čistoty, pokusy na lidech atd. Najednou pro mě naše komunistické Československo bylo o něco málo lepší…
Abby Clements – Zasněžená svatba
Knížku jsem si namátkou půjčila v knihovně a četla se mi celkem dobře. Svižná a lehká, nic náročného. Upřímně řečeno, si si ji nikdy znovu nepřečtu, zase tolik mě nezaujala, ale byla to pohodová nenáročná romance.
Adele Ashworth – Svůdný vévoda
Tuto autorku znám jen podle jména, ale nikdy jsem od ní nic nečetla, a tak, když jsem ji potkala v knihovně, jsem si půjčila hned dva díly „vévodské trilogie“. Svůdný vévoda je druhý díl a byla jsem docela mile překvapená, když jsem ji četla. Já mám historické romance docela dost ráda, přečetla jsem jich stovky a mám na ně už celkem vysoké nároky. Tato je docela průměrná, znám mnohem lepší, ale také mnohem horší. Určitě si ji nekoupím domů, ale ráda si půjčím další knihu od této autorky z knihovny. Každopádně hrdinka této knihy je hodně podnikavá, to se mi líbí. Ale nejsem si jistá, že by to takto mohlo fungovat v 19. století. Prostředí elitního pánského klubu se mi líbilo, je to zase něco jiného (ne tedy něco originálního, pokud jste už před lety četli knihy Lisy Kleypas).
Adele Ashworth – Zamilovaný vévoda
V tomto třetím díle se opět setkáváme s postavami z předchozích knih. Hlavní hrdina Colin je sympaťák, který velmi obdivuje zpěvačku Lottie. Nějak netuší, že je to šlechtična. Vše se vyvrbí a z nich se stanou manželé a vše vypadá nadějně. Jenže tady se začíná rozvíjet i detektivní zápletky, protože Lottie jde o život. Bohužel mi přijde, že ten detektivní příběh, který měl potenciál, celkem vyšuměl do ztracena.
J.K. Rowlings – Bajky barda Breedleyho
Tuto knížku jsem si přála k Vánocům a dostala ji. Přečtete ji jedním dechem, je krátká a moc pěkná. Jsou to vlastně pohádky z Harryho Pottera. Jsou čtivé, poučné a vtipné. Určitě doporučuji. Myslím, že si jejich čtení užijí fanoušci Harryho Pottera všech věkových kategorií.
Alison Bliss – Na velikosti záleží
Tuto knížku jsem si koupila v lednu, vybrala jsem si ji z katalogu Knižního klubu. Zaujala mě anotace, líbilo se mi, že hlavní hrdinka ráda peče a je plnoštíhlá. Do hlavního hrdiny se asi snadno zamilujete, daří se mu jeden trapas za druhým a přitom se mu Lea moc líbí. Je prostě roztomilý:-)
Alice Clayton – Nabíječ
Nabíječ je moje oblíbená kniha, ráda ji čtu, když mám chuť na nějakou současnou romanci, kde jsou mi sympatičtí všichni hrdinové, hodně se u ní zasměju a ještě je tam jeden suprový kocour a spoustu vaření:-) Pro mě je to ideální kombinace.
Alice Clayton – Hřebec
Hřebec je svým způsobem volné pokračování Nabíječe (a Roštěnky a Posledního výkřiku), odehrává se na severu Kalifornie a Vivian a Clark jsou trochu netypičtí hrdinové, ale mám je ještě raději než Simona a Caroline z Nabíječe. Vivian je potetovaná ajťačka, která má slabost pro romance. Clark je trochu uťáplý knihovník, který mám rád sytém a pořádek. A mezi nimi to opravdu pořádně jiskří, jejich noční telefonáty mají šmrnc a najednou vám dojde, že nerdi jsou vlastně docela dost nedocenění:-)
Leonora Christina Skov – Ostrov bouří
Další knížka z knihovny, která mě tam zaujala anotací a dokonce i obálkou s majákem. Příběh mi trochu připomíná Agathu Christie – Deset malých černoušků. I zde je skupina lidí uvězněná na ostrově a postupně umírají. Objevují se zde jejich vzpomínky, ale částečná retrospektiva nijak nenarušuje čtenářský komfort. Asi tak v půlce jste si už celkem jisti, že víte, o co tam jde. A máte fakt pravdu.
Lucy Diamond – Bude to dobrý rok
Další objednávka z Knižního klubu. Přečetla jsem ji v noci na konci ledna, druhý den v práci byl fakt krušný. Osudy tří žen jsou tam zmapovány během několika měsíců, a když to dočtete, budete mít určitě příjemnější pocit. Osud si s námi někdy pohrává, ale člověk se nesmí vzdávat, Někdy bůh zavře dveře, ale otevře okno, na to bychom nikdy neměli zapomínat. Trojice žen se vám bude určitě líbit, každá je jiná, ale jsou moc sympatické. Už jsem četla jednu knihu od této autorky, Kavárnu na pláži, a ta se mi taky líbila, hlavně tím poselstvím:-)
Marko Hautala – Šeptající dívka
Toto je asi největší přešlap. Půjčila jsem si ji z knihovny a přiznám se, že jsem to ani nedočetla, protože mě to prostě nebavilo. Podle anotace mělo jít o drsný thriller s hororovým nádechem, ale nelíbila se mi forma, kterou to bylo napsané. Takže kniha zamířila zpět do knihovny.
Dar lásky – Jude Deveraux, Judith McNaught, Judith O´Brien, Andrea Kane, Kimberly Cates
Toto je už celkem stará knížka, mám ji doma určitě aspoň deset let a nečetla jsem ji roky, takže když mi na ní padl zrak, vytáhla jsem ji a za jeden večer ji dala. Pět autorek napsalo příběhy, které spolu tedy nijak nesouvisí, ale všechny jsou jemné a romantické. Nejvíc se mi líbila určitě Deveraux, ale i ty ostatní byly příjemné. Toto jsou opravdu romance, nic moc erotického zde nečekejte, důraz je kladen spíše na zápletku. Docela mi přijde, že ty příběhy jsou prodchnuty smutkem, i když všechny končí dobře.
V lednu padlo 22 knih, resp. 21 a jedna nedočtená, což mi přijde jako celkem uspokojující číslo. Jsem ráda, že jsem docela pohnula s vánočními dárky (Lagercrantz, Calendar Girl, Roberts, MacKenzie, Rowling). Mám tu ještě pár dalších knížek z knihovny a taky hromádku z Knižního klubu. A v pondělí by mi měla vyjít novinka od Elle Kennedy, tak doufám, že i únor bude stejně úspěšný:-) Co pěkného jste přečetli v lednu Vy? Napište mi:-)
Vaše Čičulka
PS: všechny fotky jsou převzaty z www.databazeknih.cz
Teda, to je mazec! Dvacet knížek, počítám dobře? Krásná čtecí „úroda“. Trochu ti závidím ten čas a klid a také to, že čteš rychle a když ke knížce sedneš, tak ji prostě přečteš. To já nedávám. A v poslední době nějak večer vůbec nejsem schopná číst. Přečtu pár stránek a usínám. Třeba i po osmé večer…
Ahoj,
já toho času taky tolik nemám, ale beletrii čtu fakt rychle. Opravdu se snažím číst všude, takže mě potkáš klidně s knížkou na zastávce autobusu a občas třeba i v divadle o přestávce. Únor tak plodný nebude, trochu jsem se sekla u jedné knihy, do které jsem se musela nutit…